Ów komendant ma za sobą „Zastęp Rycerzy Orła Białego”, przed sobą prosty plan: napaść, odebrać Austriakom konie i broń, wezwać naród do powstania. Powstańczy zryw pozostaje w marzeniach.
Przeszkody objawiły się dwie: „zastępy” liczyły rycerzy …dwudziestu czterech. Komendant miał lat…jedenaście. Nazywał się – Olga Drahnowska…
…„W cieniu drzew komendantka słuchała ich uroczystego przyrzeczenia: „Przysięgam, że będę walczyć o niepodległość Polski i życie oddam Ojczyźnie”. Zaprzysiężony był obdarowywany srebrnym pierścieniem z białym orłem i od owej chwili wchodził we władanie „przepisów rycerskich”, może
niezbyt wojennych, ale jakże pożytecznych w dobie powszechnego analfabetyzmu. „Rycerzy Orła Białego” obowiązywała bowiem umiejętność nie mieczem władania, a czytania i pisania, dobrego zachowania i na zbiórki w parku tajemne uczęszczanie, gwoli dziejów ojczystych studiowania i pieśni
narodowych śpiewania…
DRUHNO OLEŃKO! DRUHU ANDRZEJU! BARBARA WACHOWICZ.
W rocznicę śmierci bohaterów naszego hufca Andrzeja i Olgi Małkowskich, drużyny rozpoczęły realizację zadań z hufcowej propozycji programowej „Rycerze Orła Białego”. Zadanie pierwsze polegało na organizacji uroczystej zbiórki, kominka, ogniska na których przedstawimy, wspomnimy bohaterów naszego Hufca.
Szczep Harcerskim im. Z. Bytnarowej w Piechcinie zorganizował kominek poświęcony Andrzejowi i Oldze Małkowskim. Przybliżyli ich życiorys, historię. Harcerze odczytali kilka wierszy Olgi. Wyświetlona została prezentacja multimedialna poświęcona Bohaterom Hufca. Kominek zakończył się wspólnym kręgiem i Iskierką Przyjaźni.
W Żninie zadanie wykonano w dwóch etapach. Pierwszy polegał na prezentacji materiałów: zdjęć, życiorysów i dokonań bohaterów Hufca, pamiątek z uroczystości nadania imienia i sztandaru Hufcowi Pałuki. Drugi etap, to prezentacja postaci Olgi Drahonowskiej – Małkowskiej i Andrzeja Małkowskiego poprzez zorganizowanie wystawy i przeprowadzenie zajęć dydaktycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie.
W Szubinie zuchy wzięły udział w uroczystej zbiórce. Przy dźwiękach harcerskiej piosenki „Ogień” każdy uczestnik odpalił jedną świeczkę, z której powstała lilijka – symbol ZHP. Następnie drużynowa odczytała gawędę o Oldze i Andrzeju Małkowskich i w skrócie opowiedziała ich życiorys przedstawiając najważniejsze fakty z życia bohaterów. Następnie zuchy wcieliły się w rolę aktorów i w formie niemego kina zaprezentowały najważniejsze wydarzenia z życia Małkowskich, które zapamiętały z pierwszej części zbiórki. Harcerze przypomnieli sobie sylwetki Olgi i Andrzeja Małkowskich. Historię ich życia zastępy przedstawiły za pomocą fotografii z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai, tworząc wyjątkową opowieść.
W Barcinie harcerze po przypomnieniu historii życia druhny Olgi i druha Andrzeja zapalili 3 świeczki symbolizujące postacie związane z początkami scautingu i harcerstwa czyli: Roberta Baden-Powella, Olgę Drahnowską oraz Andrzeja Małkowskiego. Harcerze wysluchali gawędy o tajemniczych postaciach, które wniosły coś nowego i dobrego dla ludzkości. Odszyfrowali imiona i nazwiska: Olgi i Andrzeja oraz stworzyli mapy myśli.
Zadanie nr 1 zostało zrealizowane przez jednostki:
2 Gromada Zuchowa „Leśne duszki”, Piechcin
7 Gromada Zuchowa „Wesołe Smerfy”, Piechcin
13 Grunwaldzka Gromada Zuchowa Ogniste Pióra, Szubin
3 Drużyna Harcerska im. Aleksandra Kamińskiego, Piechcin
2 Drużyna Harcerska im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, Piechcin
6 Grunwaldzka Drużyna Harcerska ,,Ad Astra”, Żnin
13 Grunwaldzka Drużyna Harcerska Wilcza Wataha, Szubin
12 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Brzask”, Barcin
Tekst: hm. Joanna Lewandowska
Foto: Drużynowi