Obóz Polsko-Ukraiński – podsumowanie

24 czerwca 2017 roku w sobotę około godziny 20:30 na Dworcu Zachodnim w Warszawie pożegnaliśmy skautów z Ukrainy. Tym samym zakończył się Obóz Polsko – Ukraiński, który trwał siedem dni. Podczas obozu nastąpiła pełna integracja młodzieży z obu krajów. Z punktu widzenia instruktorów prowadzących pobyt skautów z Ukrainy i harcerzy polskich w Smerzynie przebiegał całkowicie bezproblemowo. Dzieci zaprzyjaźniły się i wydaje się, że te przyjaźnie będą trwały, co widać na portalach społecznościowych.

Program obozu przewidywał szereg atrakcji, które bardzo się podobały gościom. Byliśmy na spotkaniu z Burmistrzem Łabiszyna, który obdarował przybyłych pamiątkami z miasteczka. Zwiedziliśmy kościół św. Mikołaja, gdzie powitał nas proboszcz parafii, ksiądz Krzysztof Sobieralski, który podarował skautom pamiątkowe foldery. Wycieczka do Bydgoszczy obejmowała wizytę w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku i spacer po Wyspie Młyńskiej. Duże wrażenie na młodzieży zrobiła rodzina żubrów, a piękno Wyspy i Katedry Bydgoskiej oczarowała wycieczkowiczów. Następna wycieczka, to przejażdżka kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina. Młodzież ukraińska zwracała szczególną uwagę na piękno pałuckich krajobrazów i stan pól obsianych pszenicą. Duże zainteresowanie wzbudziła opowieść przewodnika o produkcji i zastosowaniu dziegciu. Ostatnią wycieczką był spacer po Warszawie i wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Skautów ukraińskich bardzo interesowała historia Szarych Szeregów i ich akcji na terenie Warszawy.

Obok wycieczek, na terenie ośrodka również dzieci doskonale się bawiły. Na pewno zaskoczeniem było wspólne śpiewanie piosenek. Harcerze i skauci w tej dziedzinie prezentowali niezwykle wysoki poziom. Hitem była piosenka „Hej sokoły” śpiewana na przemian po polsku i ukraińsku. Mecze piłki nożnej i siatkowej także prezentowały się całkiem profesjonalnie i dostarczyły wielu emocji.

Podsumowując młodzież z obu krajów dobrze przeżyła ten tydzień i obiecała sobie spotkać się za rok. Czy będzie to wykonalne, zależy od wygranej oferty w przyszłym roku.

GALERIA

Tekst: phm. Marcin Bajek

Foto: Dmytro Smolevyk, phm. Marcin Bajek, Magdalena Bartylak