Wizyta skautów z Ukrainy

18 czerwca 2017 roku do Harcerskiego Ośrodka Wypoczynkowego Hufca Pałuki w Smerzynie przybyła grupa 34 skautów z Ukrainy. Przyjechali oni do Polski na zaproszenie Narodowego Centrum Kultury w ramach wymiany młodzieży. Hufiec Pałuki wystąpił do Narodowego Centrum Kultury z ofertą przygotowaną przez kierownika ośrodka phm. Nikodema Dolatę. Projekt zyskał akceptację i mamy zaszczyt gościć tę grupę. Wraz z Ukraińcami przebywa w ośrodku taka sama grupa harcerzy polskich z różnych środowisk Hufca.

Program pobytu przewiduje liczne wycieczki i inne atrakcje, m.in.: wizyta w Urzędzie Miejskim w Łabiszynie i spotkanie z burmistrzem Jackiem Idzim Kaczmarkiem, zwiedzanie kościoła św. Mikołaja, wizyta w Myślęcinku, pobyt na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, Biskupin oraz udział w obchodach Nocy Świętojańskiej na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lubostroniu. Na terenie ośrodka odbywają się zajęcia integracyjne (np. tworzenie wspólnego słownika), fotograficzne – tworzenie fotorelacji, zajęcia sportowe, ogniska, zajęcia taneczne. Od samego początku można było wyczuć bardzo dużą sympatię rodzącą się między młodzieżą polską i ukraińską. Szczególnie widać to na zajęciach wieczornych podczas wspólnych śpiewów. Skauci ukraińscy bardzo szybko chwytają melodię harcerskich piosenek i próbują je śpiewać razem z harcerzami. Podobnie zachowują się Polacy. Obserwujemy już pierwsze „obozowe miłości”, trudno sobie wyobrazić jak będzie wyglądało pożegnanie.

Młodzież z Ukrainy wyjeżdża w sobotę 24 czerwca 2017 roku. Po tym terminie przedstawimy pełną relację z pobytu.

GALERIA

Tekst: phm. Marcin Bajek

Zdjęcia: Dmytro Smolevyk, phm. Marcin Bajek, Magdalena Bartylak